What You Need To Know About Baby Food

The thing about babies is that once you think the hardest part is over, you have to start feeding them food. Which is a cute adventure at first when they flash you a smile over some applesauce, but quickly reveals itself to be just another chore to tack onto the endless list. Sure, you can make your own — the actual act of steaming and blending some peas is low difficulty level in terms of cooking. But add in the cleaning of the pot and blender, the shopping for the peas, and, as a parent on Twitter pointed out, the mental energy of literally thinking about what to cook, and it becomes a lot harder. Feeding a baby is like so many parts of parenting: a constantly changing negotiation between time, money, the baby’s health, the baby’s happiness, and your sanity. These things are rarely aligned with each other.

Little Spoon

Résultat de recherche d'images pour "little spoon food"

Little Spoon is a subscription service for individual packages of purées that come with … a little spoon. They have interesting and weird healthy ingredients (wheat germ oil!) to make it more interesting than a simple purée you’d make at home. Little Spoon had only been available on the east coast until last week, when the company announced it’d soon be available throughout the U.S.

Price: Plans start at $70 every 2 weeks for 14 meals (1 meal per day), and go up if you want 2 or 3 meals per day.

Price per meal: $3.92 – $4.92

Convenience: The containers come with a plastic spoon, which make it good for packing in a lunch for daycare or on the go —but they also need to be refrigerated.

Adult review: I tried imagining the strawberry butternut squash was a fancy dessert at some farm-to-table restaurant, and it kinda worked. Our photo editor Kate tried some of the other ones and said they were tasty.

Baby review: My baby loved the taste of the butternut squash and strawberry one — he ate almost all of it, and was literally trying to lick it out of the container.

Overall rating: B+ Great taste, but not great for older babies who are in between being spoonfed and using a spoon themselves.

Yumi

Résultat de recherche d'images pour "yumi baby food"

Yumi is a startup founded by two women in LA that does a subscription service of plastic jars of purees and blends. Your first order also comes with a free Béaba baby food steamer/blender; founder Angela Sutherland said that the inclusion of the baby food maker was because they want to appeal to parents who want to do both homemade food and the jars. Yumi just started this summer on the west coast with 4.1M in seed round funding. In January, they are rolling out “snacks” for toddler and kids which will be available nationwide.

Price: $150/month for 24 jars; there’s also different options for fewer jars and some price variation for the purees vs chunky blends.

Price per meal: $4.58 – $8.33.

Convenience: Having jars shipped to your house is definitely convenient, but they only are good for 7 days, so you have to use them or lose them (or freeze them).

Adult review: The butternut squash was a little bland, needing salt, but you’d expect that. My coworker Ben tried the borscht and squash on his daughter, and he said they were both bland to an adult palate.

Baby review: For my 14 month old, this didn’t work out well. I could imagine this would have been a hit earlier on when he still did purees. Yumi currently offers jars of puree and “blends”, which are a mix of a pureed fruit or veggie plus something like quinoa or oatmeal to make it more substantial and a chunky texture. These would be great for a baby transitioning from purees to finger foods and wants to experiment with textures. I tried putting the peach and quinoa blend into a resealable pouch ($13 for 8 Amazon) but after a few slurps, he just wasn’t into it.

Overall rating: C The tastes weren’t great, and the high price per meal made it hard to justify over more easily available organic purées.

Smushed Organics

Image associée

Smushed Organics is a Brooklyn-based startup that offers a weekly subscription of freshly-made baby food delivered to you in recyclable glass jars. Currently only available in Manhattan, Brooklyn, Hoboken, and Jersey City, they hope to expand into other cities.

Price: It’s a weekly subscription service that offers a discount if you recycle the jars with them. 6 jars for $36 or 12 for $62 (minus a discount.

Price per meal: $4.33 if you do the 12 jar plan and recycle the jars with them.

Convenience: A weekly delivery by messenger is very easy, and it comes with a return shipping label to send back the glass jars. The downside is that the jars are only good for 5 days in the fridge, although you can freeze them (but not in the jars, which are not freezer safe).

Adult Review: By far my favorite. The menu changes weekly, and the week I got for the toddler meal was an orzo pasta with feta and chickpeas, and a beef bolognese with quinoa. My son is allergic to chickpeas (truly humiliating, I know), so my husband and I just ate the orzo pasta ourselves, which was actually like, decent adult food! The beef and quinoa was also good – it made me want to try cooking a version of it myself. For the purees, the beet, pear, and ginger was tangy and good; like a fancy juice.

Baby Review: He was sort of into the beef bolognese quinoa, and picked at it with his fork. I put the ginger beet purée into a resealable pouch for him, which he was meh about. My coworker Venessa tested a pack on her son, and she reported that he wolfed 5 jars of the purées and “chopped” jars down in a single day. To be fair, he’s 14 months, and the purées are meant for younger babies

Overall rating: A- Great taste, and good older baby options, but the glass jars were frustrating because they’re not freezable.

Nuture Life

Résultat de recherche d'images pour "Nuture Life"

Nuture Life is a delivery subscription box of premade jars of food for babies and meals for toddlers. It offers three different stages of baby meals based on age, starting with simple purées up to finger foods with diced vegetables and fish or meat for 10+ months. They also offer toddler meals for 1-3 year olds, and kids meals for up to teenagers.

Price: The prices vary by age range, and there’s an option for 8 jars or 14 jars, starting at $35/week for 8 jars of Stage 1 purées up to $89/week for 14 jars of Stage 3.

Price per meal: $4.23 –$6.88, depending on age and quantity.

Convenience: Fantastic. For the older baby options, several ingredients (pasta vegetables, and protein) are all in one jar. You just dump it in a microwave safe bowl, and a whole dinner is done.

Adult review: The jars looked good – my husband’s take after seeing other purées was, “wow, this is real food.” The food itself was a little bland (plain pasta, for example), but with a little salt was fine to an adult palate.

Baby review: He went nuts for a blackberry and chia seed chunky purée that I put into a refillable pouch – his gave that little grin that babies do when they’ve discovered something new and delicious and can’t believe you’ve been hiding it from them this whole time. Another jar of pasta and meatballs wasn’t as well loved, and a jar of yam, peas, and corn was served to him cold and he sort of picked at a little.

Overall rating: B Great convenience, but the taste was kinda the sum of its parts.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *